Megnevezés: Zsiráf; Tevepárduc; Foltos nyaktorján
Osztály: emlősök
Rend: párosujjú patások
Család: zsiráffélék
Megjelenés: Eme élőlény, ki a vén Afrikában honos, a legmagasabb és leghosszabb nyakú élőlény címét büszkén tudhatja magáénak. Súlyuk eléri a 800 kilógrammot, 40 évig is eléldegélhetnek. Nyakuk körülbelül 2,5 fél méter hosszú, ám a többi állathoz hasonlóan, nekik is csak 7 csigolyájuk van. Fekete pamacsban végződő farkuk szintén méretes, akár az 1 méter hosszúságot is elérheti. Ez a testrészük legyezőként szolgál a vérszívók ellen. Nyelvük is igencsak hosszú, 75 centiméteres. Ennek segítségével, könnyen magukénak tudhatják a magasban lévő falatokat is. Fejükön általában kettő csontkinövés található, hímek esetében több is. A két nem között a differencia igen kicsi. A hímek nagyobbak, míg a nőstény kisebb. A hímek tömege elérheti a 2 tonnát, ám a nőstények 11 mázsánál megakadnak. Az újszülött zsiráf csaj 2 méter magas, és 50-55 kg.
Minden zsiráfon megtalálható a jellegzetes minta, ám színük, árnyalatok, formájuk és méretük egyedenként változó. Előfordulhat sárga, homokszínű vagy világosbarna, foltjaik pedig a sárgától a vörösesbarnáig bármi lehet.
Életvitel: A zsiráf általában csordában él, ám előfordulnak magányos fajták is. A csorda kis létszámú és laza, hiszen összetételük is felhígult, vegyes. Csendes, békés állatok, a kommunikációt infrahangok segítségével oldják meg. Veszély esetén hörgő, sipítozó hangokat adnak ki, hogy figyelmeztessék a csordát. Magasságuk miatt azonnal észreveszik az ellenséget. Mint említettem, békés állatok, ám előfordulnak a hímek között a bizonyos nyakharc, hogy eldöntsék ki a dominánsabb. Ilyenkor egymással szemben, mereven álnak, majd egymás felé lépkednek, nyakukat pedig egymásnak dörzsölik és körbefonják a másikat amilyen erővel, csak tudják. Olyakor előfordul, hogy a gyengébb alól kicsúszik a talaj.
Egyetlen méltó ellenségük az oroszlánfalka, ám a nagymacskák is ritkán próbálkoznak. A zsiráf rúgása bitang erős, halálos kimenetelű is lehet. Emellett, hosszú lábainak hála, könnyen elmenekül. Gyors futó, sebessége a 32–60 km/h-t is elérheti.
Szaporodásuk: A hím biztosra megy, csak akkor udvarol, ha a nőstény fogamzóképes. Ezt a vizeletéből tudhatja meg, amit a hím megkóstol. Ha az eredmény pozitív a hím udvarlásba kezd. Mindenhova szorosan követi kiszemeltjét, míg az meg nem adja magát.
A párzás az esős hónapokra esik, így a kicsik május és augusztus között pottyannak a világra, szó szerint. Az ellés állva, illetve menet közben történik, így a kölyök zsiráf kb. 2 méteres zuhanással, kezdi életét. Általában egy utód fogan meg, de ikerszülés is előfordul.
A kicsi zsiráf születése után 15 perccel már képes talpra állni, ám az első hetet fekve töltik a talajon, elrejtőzve. Az anya nem távolodik el kicsinyitől, óvja és szoptatja.
|