A szavanna egy érdekes és lenyűgöző ökoszisztéma. Míg sok más régiónak hideg és meleg évszakai vannak, addig a szavannán a száraz és a csapadékos évszak váltja egymást. A szavannán élő állatok ehhez az éghajlati körülményhez alkalmazkodnak a túlélésért.
Azt mindenki tudja, hogy a szavannán meleg van. De mennyire is? Az évi középhőmérséklet 25° körül van (összehasonlításképp nálunk ez az érték 10°). A napi hőingás egy ici-picivel magasabb mint az évi hőingás.
Mint a bevezetőben már említettük, két évszak váltakozik itt: A száraz és az esős( vagy csapadékos) évszak. Mint ezt a nevük is sejteti, a csapadék eloszlásától függően határozzuk meg őket. A szavanna éghajlaton (másképp: átmeneti öv) évi 250-1500 mm csapadék hullik le. Ennek nagy része nyáron vagy kora ősszel. A csapadékeloszlás ilyen mértékű változását pedig nem más okozza, mint a passzát szélrendszer le- és felszálló ága. A felszálló ág hozza egyértelműen az esőt, a leszálló pedig nem engedi a felhőképződést, így csapadékunk sem lesz. Természetesen ettől függ a páratartalom is. A nyári időszakban, azaz az esős évszakban ebből adódóan nagy a páratartalom, míg a száraz évszakban elviselhetetlenül kicsi ez az érték.
Talaja változó. A csapadékosabb részeken kialakulhat vösöföld, míg a kevésbé csapadékos részen, jó minőségű, magas humusztartalmú trópusi feketeföld alakul ki.
Fő felszínformáló folyamata az esős évszakban a mállás és a száraz évszakban az aprózódás, amihez nagy segítséget jelent a szél.
Folyók vízjárása a csapadékból adódóan ingadozó. Nyáron duzzadtak, áradnak; télen kiszáradnak. Ilyen folyók például az Orinoco, a Nílus és a Niger.
Természetes növénytakarója a szavanna. Jellemzője a kicsi faj- és nagy egyedszám. (Magyarul kevésféle növény, de abból sok xD). A szavannának két fajtája van. Az ú.n. erdős és füves szavanna. Egyértelmű a különbség. Ahogy haladunk a csapadékmentesebb környezet felé, az erdős szavannából füves szavanna lesz, abból pedig sivatag.
Az állatoknak a szavannán viszont nagy a fajszáma, és egyedszámuk sem csekély. Ezt hivatott bemutatni az oldal is.
A szavannán termesztett kultúrnövények a dohány, gyapot, kávé, köles, földimogyoró. A tenyésztett állatok pedig a kecske és a szarvasmarha.
Körülbelül ennyit kell tudni erről az éghajlatról, hogy az állatok alkalmazkodását is megérthessük.
Forrás: földrajz füzetem :D
|