[További képek]
Megnevezés: Káma tehénantilop; Dél-afrikai antilop; Vörös tehénantilop;
Osztály: emlősök
Rend: párosujjú patások
Család: tülkösszarvúak
Alcsalád: tehénantilop-formák
Etimológia: Angol megfelelőjét ("hartebeest") rokonítják a holland "heertebeest" szóval, ami szarvast jelent.
Megjelenés: Körülbelül másfél méter szélesek, és súlyuk 120-200 kg között mozog. A testalkatuk sokkal férfiasabb a többi antilopnál a lejtős hátsója miatt. A hosszúkás feje pedig hasonlóvá teszi egy lóhoz.A hímnek és a nősténynek is vannak szarvai, amik a 70 centiméter hosszúságot is elérhetik. Szőrzete rövid, sima. Színe sárgásbarnától a rozsdabarnáig terjed. Fekete minták tarkítják. Fejlett érzékszervekkel rendelkezik.A tehénantilop szarva az egyik lehetőség ennek az alfajnak a meghatározására. Három fő mintázata lehet a szarvuknak:
-
Az U-alakú szarvúak a nyugat-afrikai területeken lelhetők fel. (Kambela, Nigéria, Kamerun)
-
Azok, akiknek V-alakú szarvuk van, általában Dél-Afrikában legelésznek.
-
Vannak az úgynevezett kapcsos zárójel -{- alakúak, akik Etiópiában, Szudánban és Szomáliában tengetik életüket.
Életvitel: A kámák mindig csordában legelésznek, és a közepes vagy a magas növényzetet kedvelik. A nőstények mindig kisebb csoportokat alkotnak, hogy biztonságot nyújtsanak a kölykeiknek. A hímek az ivarérettségig elvonulnak a csordától. Kevés vízzel is beérik, ezért jól bírják a száraz évszakot. Vizhez a növények szárából jutnak.
Egyedül vagy csordában, ezek az állatok állandóan éberen figyelnek, hiszen életüket olyan ragadozók veszélyeztetik, mint a gepárdok, sakálok, oroszlánok, hiénák és leopárdok.
A természetes ragadozókon felül a tehénantilopokra az emberek is vadásznak. Hol ételért, hol sportból.
Alfajok: A tehénantilopoknak nagyon sok alfaja van(kongoni,lewel,tora,swayne, nyugati, észak-afrikai..) de az egyik különleges.
Ez a Bubal antilop (bocsi, nem tudom, mi magyarul. Angolul így írják: Bubal Hartebeest), amint egyszer élelemszerzés céljából az ókori egyitomiak háziasították. Az Adadiyehnél talált szarvak bizonyítják az állat egyiptomiaknál való fontosságát. Sajnos ez a szarv még egy vadon meggyilkolt tehénantilophoz tartozott. Az utolsó Bubal antilop pedig a Párizsi Állatkertben halt meg 1923-ban.
Szaporodásuk: Mint az alábbi adattömkeleg is mutatja, egy évben egyszer ellenek a tehenek. A foganntatásnak is meg van az az egy kiszemelt napja. Miután a kicsi megszületik, hamarosan már lábra is tud állni, de még a nőstények körében marad 193 napig, majd külön kis csoportot képezve a többi ifjú antiloppal halad tovább.
Ezek az állatok maximum 23 évet élnek meg, de ez a legszerencsésebb eset, hiszen ott vannak a ragadozók és a betegségek...
Státusza: Védelemre szoruló
A vörös tehénantilopok populációja, mint szinte minden felsorolt állatnál - egyre csökken..Lassan talán ők is eltűnnek majd...
Lelőhelyeik (zöld lelőhely, szürke betelepítések)->
Felnőtt tömege : 159 kg
Maximum életkor : 23 év
Nőstények ivarérettsége :730 nap
Vemhességi idő : 247 nap
Elválasztás : 193 nap után
Utódok száma: 1/év
Születéskori súly : 9.05 kg
(C) Saját fordítás
|